Söndag dag

1/2 final damer:

13h30:

13:20: För nu Blanque-Leygue ledning 6/3 i första set mot Scatena – Maigret. De senare tar fördelen på andra 5-4

12:45: Början av 1/2-finalen för herrar.

12:00: Parets seger Melissa Martin – Amélie Detriviere 6-2 / 4-6 / 6-3

11:40: Striden fortsätter mellan de 4 spelarna. 1 set för varje lag. Till denna 3:e omgång är det paret Melissa Martin – Amélie Detriviere som leder med 4-1.

10:40: För tillfället tar Mélissa Martin och Amélie Detriviere ledningen 6-2 / 1-0 mot Laura Clergue och Fiona Ligi

10:30: Seger avAlix Collombon et Lea Godallier 6-2 / 6-1 mot Jessica Ginier och Lucile Pothier

09:30: Följ semifinalen live mellan kl Alix Collombon och Léa Godallier ansikte Lucile Pothier et Jessica Ginier sur le mark 1

09:30: Live på Youtube damernas semifinal mellan kl Laura Clergue – Fiona Ligi et Melissa martin - Amelie Detriviere

22:05: Programmering för söndagen den 10 april.

21:05: För tillfället leder Bastien Blanque och Thomas Leygues i denna sista 1/4-final för dagen 6-3 / 2-1. Striden fortsätter på fält 2

21: Seger av Jeremy Scatena och Adrien Maigret mot Loïc Le Panse och Nicolas Trancart 5-7 / 6-4 / 6-2

20:30 Seger av Melissa Martin och Amelie Detriviere mot Mélanie Ros och Marie Lefevre 6-4 / 7-6 (7-5)

20: Livematch mellan Thomas Leygue och Bastien Blanque mot Yann Auradou och Manuel Vives

19: Seger av Lucile Pothier och Jessica Ginier mot Océane Kik och Priscilla Heise 4-6 / 6-1 / 6-1

18: Seger av Laura Clergue och Fiona Ligi mot Elodie Invernon och Charlotte Soubrie 6-4 / 6-1

18:30: Seger avAlix Collombon och Léa Godallier mot Nastasia Boitier och Marine Fontaine 6-0 /6-0

18: Seger av Bastien Blanque och Thomas Leygue mot Thibaud Pech och Benoit Theard 6-3 / 6-7 / 6-4

17: Seger av Ben Tison och Jo Bergeron mot Jérôme Inzerillo och Espinal Rey Pol 6-1 / 7-6

17: Seger av Loic Le Panse och Nicolas Trancart ansikte Thomas Vanbauce – Dorian De Meyer 6-3 / 7-5.

16:10: Att följa 1/8:e finalen live mellan Bastien Blanque – Thomas Leygue och Benoit Theard – Thibaud Pech på bana 2

15:50: Följs live på youtube kvartsfinalen mellan Benjamin Tison – Johan Bergeron mot Jérôme Inzerillo – Rey Pol Espina

14:32: Direktsänd klassificeringsmatchen mellan Cyril Hanouna / Teo Zapata och Thomas Mitjana / Mathieu Armagnac.

14:00: Följ nu matchen mellan Adrien Maigret – Jeremy Scatena och Julien Seurin-Lilian Foure på vår Youtube-sida.

13h45: Jerome Inzerillo – Espinal Rey Pol mot Maxime Forcin – Marc Durieux: 6-2 / 6-4

13h30: Laura Clergue – Fiona Ligi vs Gracia Radovanovic – Marie Amélie Dardaine: 6-1 / 6-1

12:50: Matchstart på centralbanan mellan Laura Clergue – Fiona Ligi och Gracia Radovanovic – Marie Amélie Dardaine får du inte missa på vår Youtube-sida

12h45: Benjamin Tison – Johan Bergeron vs Jérôme Peeters – Clement Geens: 6-1 / 7-6

12:40: (1/8:e): ÖVERRASKNING! Oceane Kik och Priscilla Heise eliminera Wendy Barsotti – Tiffany Phaysouphanh : 6-2 / 6-3

12h30: Följ live spelet mellan Ben Tison och Jo Bergeron ansikte Jerome Peeters - Clement Geens

12:20: (1/16:e) Dylan Guichard – Ludovic Avbryt vs. Eric Quillet – Maxime Bourgoin: 6-4 / 6-3

12:10: (1/16:e) Loic Le Panse – Nicolas Trancart vs Julien Toniutti – Morgan Mannarino: 6-2 / 6-4

12:05: (1/16:e): Julien Seurin – Lilian Foure vs Pierre Destombes – Zine Dine Meddah: 7-5 / 6-3

12:00: (1/16:e): Jeremy Gala – Francois Gardier mot Jean Michel Pequery – Jeremy Ritz: 6/4 – 6/2

11:45: (1/16:e): Yann Auradou – Manuel Vives / Cyril Hanouna – Teodoro Zapata: 6-1 / 6-2.

11h30: Dagens första matcher är över och gjorde plats för andra omgången.

Sebastien Carrasco

Beundrare av padel och av spanskt ursprung, padel rinner genom mina ådror. Mycket glad att dela med dig min passion genom världens referens padel : Padel Magazine.