Den 1 december 2020 gjorde franska tennisförbundet en inventering av padel Franska. 320 klubbar padel  för 780 massor av padel validerad av FFT. Ärade siffror och många projekt.

Ett territoriellt nätverk som tar form

Med dessa 320 klubbar och 780 padel, siffrorna underskattar verkligheten för många klubbar som till exempel på Korsika räknas inte. Faktum är att dessa länder i padel finns ofta i privata strukturer som inte alltid ser poängen med att gå med i bänkar i FFT.

FFT räknas inte heller med klubbar och golfbanor. padel som inte överensstämmer med dess specifikationer. Kartan producerades av FFT och den är den officiella kartan för klubbarna i padel anslutna eller godkända av federationen.

Första observationen inser vi att det finns geografiska områden uppenbarligen mycket bättre utrustade med klubbar i padel att andra. Södra Frankrike, Lyon, Bordeaux, Paris-regionen och Lille-regionen samlas nästan 85% av klubbarna, det är fortfarande att säga den obalans som finns i Frankrike. Men samtidigt går satsningen på det territoriella nätverket otvivelaktigt framåt.

Bevis med kartan nedan.

klubbar padel Frankrike 2020

Våra Reunionese-vänner glöms inte bort i denna figur. Tvärtom blir Reunion Island en alltmer välsorterad plats när det gäller spelare och klubbar. Martinique kommer att se sju fält av padel också bygga.

Occitanie League - Först !

Occitanie-ligan är den stora vinnaren när det gäller licenstagare med 2 403 licensinnehavare, mina damer och herrar. PACA-ligan överstiger 1 500 licensinnehavare, liksom Nouvelle Aquitaine-ligan.

Antal klassificerade PADEL
MänKvinnorTotal
2020
avsluta AS
(15 / 08 / 2020)
2021
(15 / 11 / 2020)
2020
avsluta AS
(15 / 08 / 2020)
2021
(15 / 11 / 2020)
2020
avsluta AS
(15 / 08 / 2020)
2021
(15 / 11 / 2020)
AUVERGNE RHONE-ALPES9419871761941.1171.181
BURGUNDY FRANCHE COMTE1991973827237224
STORBRITANNIEN11512178122129
LOIRE VALLEY CENTER1851792223207202
CORSE74571278664
STOR ÖST3463875959405446
HAUTS DE FRANCE6826499991781740
ILE DE FRANCE1.014994118981.1321.092
NORMANDIE2983374747345384
NYA AQUITAINE1.1551.3182392531.3941.571
OCCITANIA1.8222.0683033352.1252.403
Pays de la Loire4514537263523516
PROVENCE-ALPES-CÔTE D'AZUR1.3511.4742582801.6091.754
GUADELOUPE2121
GUYANA101
MARTINIQUE1111
NYA KALEDONIEN110
ÅTERFÖRENING1371632925166188
Z-DIVERSE FFT131311413
TOTALT FFT8.7869.3981.4811.51210.26710.910

Occitanie: fortfarande först

Detta är en nästan normal uppföljare, eftersom Occitanie-ligan utan mycket överraskning är det den första som erbjuder turneringar av padel i 2020 med totalt 357 turneringar genomförda 2020.

Vad som faktiskt kan vara lite mer överraskande är antalet turneringar padel för Nouvelle Aquitaine ligan: 310 turneringar genomförda för 1571 licenstagare. De förhållandet mellan turnering och licenstagare är mycket högt jämfört med andra ligor. I verkligheten erbjöd inte PACA-ligan äntligen så många turneringar jämfört med antalet licensinnehavare.

 

Antal turneringar PADEL
PPPPPPP
P2000P1000P500P250P100P25Total
20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *
AUVERGNE RHONE-ALPES11553414119403217261
BURGUNDY FRANCHE COMTE74652119213629
STORBRITANNIEN113261
LOIRE VALLEY CENTER162182344
CORSE23113136
STOR ÖST2931111402036237
HAUTS DE FRANCE516422164621178049
ILE DE FRANCE22413233959202311336
NORMANDIE8211837155625
NYA AQUITAINE2123125119215681917310117
OCCITANIA222347248433211681110357140
Pays de la Loire53771494222337144
PROVENCE-ALPES-CÔTE D'AZUR23227235356941078179196
GUADELOUPE22
GUYANA
MARTINIQUE
NYA KALEDONIEN
ÅTERFÖRENING2134154213011
Z-DIVERSE FFT224
TOTALT FFT8424101789135718991540743551525756

 

Franck Binisti

Franck Binisti upptäcker padel vid Club des Pyramides 2009 i Parisregionen. Eftersom padel är en del av hans liv. Du ser ofta honom turnera i Frankrike för att täcka de stora evenemangen i padel Franska.